Bulka na krku – čím může být způsobena?

Stává se, že při dotýkání se svého krku nahmatáme na krku bulku, která nás znepokojí. Uzlina občas spontánně zmizí a není nebezpečná. Co ale v případě, kdy po uběhnutí několika dní stále cítíme bulku na krku? V takovém případě je nejlepší vyhledat lékaře odborníka. Čím mohou být způsobeny bulky v okolí krku a jak je léčit? Existuje pravděpodobnost, že je bulka příznakem nádoru?

Bulka na krku – příčiny a léčba

Jak bulka na krku na levé nebo pravé straně, tak i uzlina na krku u dítěte mohou být různé povahy a vyskytovat se náhodně. K nejčastějším příčinám se řadí onemocnění štítné žlázy, a také záněty ústní dutiny. Jak od sebe odlišit ta dvě onemocnění?

Zvětšené lymfatické uzliny

Na krku se nachází jedno z největších seskupení lymfatických uzlin, které se zvětšují, pokud náš organismus prochází infekcí. Je to přirozená reakce imunitního systému, která často svědčí o jeho správném fungování. K onemocněním, která vyvolávají zvětšení lymfatických uzlin patří angína, bakteriální zánět krku, neléčený zubní kaz a spalničky. Kupodivu, bulky tohoto typu mohou být také způsobeny parazitickými onemocněními, jako je pedikulóza.

Jak vyléčit lymfatické uzliny?

Během návštěvy u lékaře by ten měl provést palpační vyšetření lymfatických uzlin, během kterého je schopen diagnostikovat jejich zvětšení. Navíc, odborník s námi provede pohovor a provede řadu jiných vyšetření, které pomohou rozeznat onemocnění způsobující otok. Po návštěvě je třeba okamžitě začít užívat předepsané lékařem farmaceutika. Po úplném vyléčení, by se měly zvětšené lymfatické uzliny automaticky vrátit do správných velikostí.

Bulka na krku – viník štítná žláza

Pohyblivé uzliny na krku mohou být důvodem nesprávné práce štítné žlázy. Vyskytují se často u lidí, kteří se potýkají s hypotyreózou nebo hypertyreózou a mohou být dědičné. Stává se, že bulka na krku jak na pravé, tak i levé straně je příčinou nedostatku jódu, který je prvkem nezbytným pro správné fungování štítné žlázy. Stává se, že uzliny štítné žlázy nejsou nebezpečné, ale v každém případě je požadována konzultace s endokrinologem.

Symptomy bulek štítné žlázy

Uzliny se mohou objevovat různým způsobem, v závislosti na příčinách jejich vzniku. V případě bulek, jejichž zdrojem jsou onemocnění štítné žlázy pozorujeme, že tyto se velmi rychle zvětšují. Nejčastěji dochází k problémům s polykáním a dýcháním, a objevení se chrapotu. Bulky štítné žlázy také vedou ke zvětšení lymfatických uzlin a pocitu bolesti v jejich okolí. U některých lidí je pravděpodobnost výskytu vyboulení větší. Patří k nim mezi jinými muži i ženy, kteří se potýkají s nesprávným fungováním štítné žlázy, a lidé geneticky zatížení.

Léčení nádorů štítné žlázy

Existuje hodně metod léčení nádorů štítné žlázy. Lékař nejčastěji volí terapii individuálně, po předchozím provedení vyšetření a pohovoru s pacientem. V závislosti na věku, prodělaných chorobách a dosavadních příznacích, odborník doporučí terapii jódem, farmakologickou nebo chirurgickou léčbu.

 • Chirurgické zákroky – Operační léčba je nenahraditelná, pokud máme co do činění s velkou strumou, a o to více, pokud lékař rozpozná nádor. V těžkých případech dochází k odstranění celé štítné žlázy, což může sebou nést závažné komplikace. Po zákroku by měl pacient začít užívat hormony štítné žlázy.
 • Léky podporující fungování štítné žlázy – V mnoha případech, před přijetím rozhodnutí o chirurgické léčbě, se endokrinolog rozhodne pro předepsání hormonů, které mají zmenšit bulky. Bohužel, dokonce pravidelné užívání léků není účinné v boji se změnami štítné žlázy.
 • Terapie jódem – Metoda obecně používána u lidí, kteří navíc trpí hypertyreózou štítné žlázy. Jód je prvek nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Je však nutno pamatovat, že léčba radioaktivním jódem je nebezpečná pro těhotné a kojící ženy.

Benigní lipomy

Občas se stává, že bulka na krku je neškodný lipom, který nejčastěji vypadá neesteticky. Vrstva kůže pod bulkou je nezměněna, zatímco během dotýkání se bulky máme pocit, že se přemísťuje. Lipom vzniká z tukové tkáně, proto je nebolestivý. Avšak v krajních případech může tlačit na nervy a jiné tkáně, což vyvolává atypické příznaky. Za zmínku stojí, že dosud se nezná jednoznačná příčina vznikání bulky, proto se může vyskytnout u každého člověka.

Jak rozpoznat lipom?

Charakteristickou vlastností lipomů je jejich měkká struktura. Nicméně, bulka je snadno citelná a kompaktní. Velmi často je bulka viditelná pouhým okem, zejména pokud je velká. Stává se, že lipomy se vyskytují hromadně, díky čemu nevypadají hezky. Bulky jsou obvykle malé a rostou pomalu. Navzdory tomu, vyvolávají pocit nepohodlí. V těžkých případech mohou mít více než 6 cm. Změny tohoto typu by neměly být bolestivé a často připomínají velký pupínek. Nicméně, nedoporučuje se je samostatně vymačkávat.

Odstraňování lipomů

Pokud lipomy netlačí na okolní tkáně a nejsou velké, nevyvstává potřeba jejich odstraňování. Pokud je však bulka obtížná a nepříjemná, a navíc vypadá neesteticky, je třeba se objednat k dermatologovi, který nás odešle na chirurgický zákrok. Vyříznutí lipomu nezabere hodně času a obvykle se provádí v lokální anestezii. Po zákroku chirurg udělá chirurgické stehy, které musí odstranit po uplynutí několika dní. V případě větších bulek po vyříznutí bulky zůstává malá jizva. Co je důležité, jednou vyříznutý lipom by se neměl vrátit, ale existuje pravděpodobnost jeho výskytu na jiném místě na těle.

Může být bolící bulka na krku nádorem?

Bohužel, stává se, že bulka na krku je příznakem nádoru štítné žlázy, který může být zhoubného nebo nezhoubného charakteru. Pravděpodobnost jeho výskytu je vyšší u lidí starších, geneticky zatížených a u lidí, kteří se už potýkali s jiným nádorem, a také u žen. Avšak nicméně, zhoubné nádory na štítné žláze jsou poměrně vzácným onemocněním, a jejich rozeznání vyžaduje návštěvu u endokrinologa.

Symptomy nádoru

Bulka na krku je pouze jedním z mnoha příznaků nádorového onemocnění. K nejčastějším problémům, se kterými se setkáváme u lidí potýkajícími se s rakovinou štítné žlázy, se řadí charakteristický chrapot a problémy s polykáním, a také zvětšené lymfatické uzliny. Z důvodu tlaku bulky na dýchací cesty, se může při nemoci vyskytovat dušnost. Pokud měli naši předci problémy s nesprávným fungováním štítné žlázy, nebo byl u nich zjištěn nádor, existuje vysoká pravděpodobnost, že bulka citelná v okolí štítné žlázy je rakovina.

Diagnostika

Pokud máme podezření na výskyt rakoviny, musíme se neodkladně vydat k lékaři odborníkovi. Endokrinolog nařídí provedení UZ vyšetření, které zobrazuje nádor a dovolí určení jeho velikosti. V některých případech také lékař provede biopsii. Pouze podrobná vyšetření mohou prokázat rakovinu štítné žlázy. Čím rychleji se rozhodneme na návštěvu endokrinologické poradny, tím větší je pravděpodobnost vyléčení.

Léčení nádoru

Existuje několik typů bulek štítné žlázy. Jako v případě onemocnění každým druhem nádoru, je se třeba vždycky co nejrychleji podrobit léčbě. Za zmínku stojí, že více než polovina onemocnění rakovinou je mírná a nevytváří metastázy. Z tohoto ohledu, stojí za to se rozhodnout pro terapii, která může vést dokonce k úplnému vyléčení.

Chirurgická léčba

Nejběžnější forma léčby rakoviny štítné žlázy je chirurgické odstranění. Zákrok vyžaduje preciznost chirurga a zabírá hodně času, avšak často je velmi účinný. Během operace, obvykle dochází k vyříznutí pouze části žlázy, zatímco v krajních případech je ji třeba odstranit úplně. Stoprocentní vyříznutí štítné žlázy vyžaduje zahájení užívání hormonálních léků.

Terapie jódem

Léčba radioaktivním jódem je často používána jako doplnění chirurgického zákroku. Zejména, pokud existuje pravděpodobnost výskytu metastáz. Terapie jódem je bezpečná, ale může mít vliv na plodnost. Neměly by ji podstupovat ženy, které plánují těhotenství. Po kúře se doporučuje užívat levothyroxin, a pravidelně se objednávat na kontrolní vyšetření.

 

Kdy navštívit lékaře?

Bohužel, Češi nejsou nakloněni častým návštěvám u lékaře. Z toho důvodu, nejsme velmi často schopni diagnostikovat závažné choroby v jejich raném stádiu, kdy se můžeme úplně vyléčit. Pamatujme, že bulka na krku nemusí být vždycky nebezpečná. Často je to příznak nachlazení nebo vzniku lipomu. Kdy je však návštěva odborníka nutností?

Znepokojující příznaky

Některé problémy mohou být symptomem závažného onemocnění. Bulka na krku je zejména nebezpečná, když se vyskytuje s jinými problémy, jako např.:

 • dušnost,
 • bolavá, tvrdá místa na krku,
 • bulka na zadní straně hlavy,
 • zvětšení objemu krku,
 • zvětšující se bulka,
 • zvětšení lymfatických uzlin,
 • atypický chrapot,
 • bolesti kostí,
 • potíže s polykáním.

Pamatujme, že jenom podrobná diagnóza dovolí zahájení správně zvolené léčby.

Bulka na krku – měli bychom se jí bát?

Pokud v okolí našeho krku nahmatáme bulku, rozhodně bychom neměli panikařit. Samozřejmě, bulka může být symptomem nádoru a jiných chorob štítné žlázy, ale velmi často je to příznak prodělaného zánětu nebo neléčeného zubního kazu. Nejlepší je pozorovat změnu, a v případě jiných znepokojujících problémů se objednat k praktickému lékaři.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *