Snížená činnost štítné žlázy a vypadávání vlasů

„Proč mi vlasy vypadávají ve velkém?“ – Nadměrná ztráta vlasů může být způsobena mnoha faktory. Mezi ty nejčastější patří špatně zvolená strava, stres nebo onemocnění štítné žlázy. Co dělat, když bojujeme se sníženou činností tohoto orgánu a všimneme si, že naše vlasy začínají vypadávat? Existuje nějaký způsob, jak minimalizovat příznaky nemoci? V případě poruch štítné žlázy vyvstává ještě jedna důležitá otázka: bude náš účes ještě někdy vypadat jako před lety?

Příčiny zvýšeného vypadávání vlasů

Řídké vlasy jsou pro mnoho lidí utrpení. Stává se, že plešatění je dočasné, protože je způsobeno stresující životní situací nebo špatně zvolenou stravou. Bohužel v mnoha případech má nadměrná ztráta vlasů závažnější důvod, jako je deprese, uzly nebo snížená činnost štítné žlázy.

Dědičnost plešatění

Ne každý si je vědom toho, že plešatění je problém, který můžeme zdědit po svém otci nebo dědovi. Pokud víme, že někdo z našich předků bojoval s neustálým vypadáváním vlasů, můžeme si být téměř jistí, že naše řídké vlasy jsou důsledkem dědičnosti.

Špatně zvolená strava

Nesprávný způsob stravování je jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Nedodávání vitamínů a mikro- a makroprvků do vašeho těla velmi často končí řídnutím vlasů. Je třeba si uvědomit, že vyvážená strava je v každém případě klíčem ke krásnému vzhledu.

Deprese

Nadměrné vypadávání vlasů lze pozorovat také u lidí, kteří bojují s depresí. Léky používané k léčbě tohoto onemocnění jsou neobvykle silné. Užívání antidepresiv má nepříznivý vliv na stav vlasů pacientů, a ty proto nejsou dostatečně husté. Stojí za zmínku, že na hustotu vlasů má také významný vliv dlouhotrvající stres.

Uzly na štítné žláze a vypadávání vlasů

Zmniejszona aktywność

Problémy spojené se správným fungováním štítné žlázy mohou velmi často způsobovat vypadávání vlasů. K tomu dochází mimo jiné v případě uzlů objevujících se na štítné žláze. Účes postupně řídne, ale stále se leskne, díky čemuž se nám nesprávně zdá, že naše vlasy jsou v dobrém stavu.

Snížená činnost štítné žlázy

Mezi hlavní příznaky snížené činnosti štítné žlázy bohužel patří vypadávání vlasů a může se to dotknout také obočí. V počátečním stádiu nemoci si můžeme všimnout, že stav našich vlasů se výrazně zhoršuje. Nedostatečná hydratace způsobuje, že účes je matný, suchý a začíná řídnout.

Snížená činnost štítné žlázy a vypadávání vlasů

Mnoho hormonálních chorob má negativní vliv na vzhled našich vlasů. Snížená činnost štítné žlázy je jednou z nejčastějších chorob tohoto typu. Týká se jak žen, tak mužů. Toto onemocnění je velmi často diagnostikováno i u dětí, u kterých je pak snazší minimalizovat jeho příznaky.

Proč ztrácíme vlasy?

Nedostatek hormonů štítné žlázy má často za následek tzv. telogenní plešatění. Bohužel, tento stav může také zahrnovat vypadávání obočí, takže je důležité systematicky brát léky, které podporují funkci orgánu. Příliš málo vylučovaného tyroxinu způsobuje, že naše vlasy nejsou dostatečně vyživovány a přecházejí do klidové fáze. Tento proces je pomalý, takže je těžké ho na samém začátku nemoci rozpoznat.

Stojí za to dodat, že některé činnosti problém plešatění ještě zhoršují. Mezi ně patří hubnutí a kouření. Mnoho žen si neuvědomuje, že také účes ovlivňuje stav vlasů. Těsné culíky, používání laku a přidržování účesu ostrými sponkami mají negativní dopad na strukturu pramenů. Také dávejme pozor, aby náš hřeben nebyl příliš ostrý. Nejlepší je používat hřeben s přírodními štětinami.

Je vypadávání vlasů častým příznakem choroby?

Během snížené činnosti štítné žlázy se v našem těle zpomalují všechny metabolické procesy. Z toho důvodu patří mezi nejčastější příznaky nemoci nárůst hmotnosti, studené ruce a nadměrná ztráta vlasů.

Pokud je nemoc diagnostikována brzy a my podstoupíme okamžitou farmakologickou léčbu, je možné, že problém plešatění se nás nedotkne. Bohužel jsou příznaky nesprávné činnosti štítné žlázy, jako jsou kožní vyrážky, ospalost a nadváha, podobné příznakům mnoha jiných nemocí, kvůli čemuž se nemoc často léčí nesprávně. V takových případech dochází ke ztrátě vlasů téměř vždy.

Jak zastavit vypadávání vlasů při zvýšené činnosti štítné žlázy

Vypadávání vlasů u žen se sníženou činností štítné žlázy je často velká tragédie. Jediným účinným způsobem, jak zastavit proces plešatění, je farmakologická léčba. Užívání léků, které stabilizují hladinu hormonů v krvi, jako je tyroxin, zabrání nadměrnému vypadávání vlasů. Pamatujme, že pouze návrat k řádnému fungování štítné žlázy způsobí, že znovu získáme původní stav našeho účesu.

Metody na nadměrnou ztrátu vlasů

Jedním z častějších problémů lidí, kteří se potýkají se sníženou činností štítné žlázy, je to, co brát na vypadávání vlasů, a jak je léčit. Existuje mnoho způsobů, jak si obnovit vlasy. Často pomáhá změna stravy nebo používání profesionálního šamponu.

V případě plešatění způsobeného onemocněními štítné žlázy je jediným účinným řešením vyrovnávání hladiny jejích hormonů v těle. Zbytek metod je skvělým doplňkem farmakologické kúry. Stojí za to je využít, protože díky nim vlasy získají svůj dřívější vzhled mnohem rychleji.

Farmakologická léčba – klíč k úspěchu!

Opět je třeba zdůraznit, že užívání léků, které stimulují správnou funkci štítné žlázy, je zásadní, pokud chceme, aby naše vlasy přestaly vypadávat ve velkém. Endokrinolog po rozpoznání onemocnění předepíše vhodná léčiva.

Je důležité, aby se léky na bázi hormonů užívaly systematicky. Jejich účinky mohou být oslabeny, pokud trpíme pálením žáhy nebo jinými poruchami spojenými s trávicím systémem. Tabletky je nejlepší polykat ráno, alespoň hodinu před prvním jídlem.

Vyvážená strava – pomocná ruka!

Správně zvolená strava je při obnově dřívějšího účesu mimořádně důležitá. Vyvážená strava podporuje účinnost léků, protože pozitivně ovlivňuje jejich vstřebávání. Pokud si všimneme, že naše vlasy začínají vypadávat ve stále větším množství, stojí za to sáhnout po ovoci a zelenině, které jsou bohaté na vitamíny a glukózu nezbytné pro proces růstu vlasů.

Kromě konzumace hodnotných jídel je dobré pít hodně minerální vody a bylinných nálevů. Ideální jsou čaje s obsahem výtažku přesličky rolní a kopřivy. Pamatujme, že dehydratace těla oslabuje nejen nehty, ale i vlasy.

Doplňky stravy – neuškodí?

Často se, kromě snížené činnosti štítné žlázy, potýkáme s nedostatkem vitamínů. V takovém případě je dobré vsadit na potravinové doplňky, které ve svém složení obsahují mikro- a makro-prvky podporující růst vlasů. Mezi takové prvky patří mj. měď, železo a zinek.

Mezi vitamíny na regeneraci počítáme vitamin A, kyselinu askorbovou, biotin a kyselinu listovou. Mnoho z nich pomáhá doplnit úbytek vlasu, a proto komplexní kúra výrazně rychleji zlepší vzhled vlasů.

Šampony a olejíčky – pouze dermatologicky testované

Každý z nás se setkal s reklamou na prostředky na růst vlasů ve formě šamponu nebo kondicionéru. Podpora těmito přípravky se doporučuje, ale nezapomeňte si vybírat pouze preparáty, které jsou dermokosmetikou. Dermatologicky testované olejíčky nejsou škodlivé a skutečně zlepšují stav pokožky hlavy.

Správná péče bude stimulovat vlasové cibulky a zregeneruje poškozené prameny. Profesionální šampony hydratují pokožku hlavy. Při nadměrném vypadávání vlasů stojí za to sáhnout také po kondicionérech, které účinně stimulují kmenové buňky zodpovědné za růst vlasů. Nejlepší je zvolit ty bez silikonu, který zbytečně zatěžuje slabé vlasy. Pokud hledáte správný kondicionér, který funguje přirozeným způsobem, podívejte se na Trichovell

Laserové zákroky – je to poslední možnost?

Lidé, kteří podstoupili dlouhodobější léčbu snížené funkce štítné žlázy, ale nevidí žádné zlepšení stavu vlasů, se mohou rozhodnout pro laserový zákrok. Toto řešení intenzivně stimuluje růst vlasových cibulek a je relativně bezpečné. Laserové terapie bohužel nepatří mezi nejlevnější zákroky, a proto jsou považovány za poslední možnost.

Dorůstání vlasů

Hodně žen si dělá starosti, jestli při snížené činnosti štítné žlázy jejich vlasy dorostou a budou tak pěkné jako dřív. Samozřejmě je takový stav možný, ale vyžaduje léčbu a komplexní kúru.

zdravé vlasy

Domácí metody

Než sáhneme po produktech dostupných v obchodech, stojí za to sáhnout po přirozených, domácích řešeních. Do takových metod boje s vypadáváním vlasů můžeme určitě zařadit změnu stravy. Doma však můžeme pro naše vlasy udělat mnohem více. Níže uvádíme několik ověřených nápadů, které může každý z nás využít.

  • Potírání vlasů slunečnicovým olejem smíchaným s vlašskými ořechy. Oba tyto produkty obsahují velké množství vitamínu E, který pozitivní působí na prokrvení vlasových cibulek, a ty jsou pak zdravější.
  • Masírování pokožky hlavy – povzbuzuje krevní oběh, díky čemuž stimuluje práci cibulek. Masáž je nejlepší provádět denně.
  • Domácí bílkový kondicionér – v závislosti na tom, zda máme dlouhé, nebo krátké vlasy, rozbijeme jedno, nebo dvě vejce. Následně navlhčíme vlasy a potřeme je nadýchanou hmotou. Po uplynutí asi 30 minut ji opláchneme a důkladně vlasy omyjeme, abychom je zbavili zápachu vajec.
  • Přeliv z přesličky – doporučuje se každému, kdo se nemůže zbavit vypadávání vlasů. Stačí vylouhovat čaj z listů přesličky rolní a proplachovat jím vlasy několikrát týdně. Je důležité, aby nálev nebyl příliš horký.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *